Stresten uzak durmaya çalışın

Her ne kadar küçük bir problem gibi görünse de stres, birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Gerek iş hayatınızda gerekse özel hayatınızda sizi strese iten etkenlerin ne olduğunu tespit edip hayat akışınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi gözden geçirebilirsiniz. Unutmayın değişim sizin elinizde.

Spor yapmayı ihmal etmeyin

Spor, fiziksel performansınızı geliştirdiği gibi ruhsal anlamda iyi hissetmenize de yardımcı olabilir. Kalp atışlarınızın güçlenmesi ve vücudunuzun ısı dengesini sağlamakta yardımcı olan sporu hayatınızın her alanına yayabilirsiniz. Eğer gözünüzde büyüyorsa küçük egzersizlerle işe başlamakta fayda var.

Uyku kalitenizi arttırın

Vücudumuza hak ettiği dinlenme süresini vermekten kaçınmamanız gerekiyor. Bunu sağlayabilecek en iyi şey ise uyku. Gece uyumadan önce kafeini ve alkolü kesmek, yatağa sadece uykunuz geldiğinde girmek ve uyuduğunuz odadaki perdeleri koyu renkli seçmek gibi küçük tüyolar uyku kalitenizi yükseltebilir. Unutmayın uyku kalitesini arttırmak, ertesi günü daha değerli kılmak demek.

Sigarayı ve alkolü bırakın

Kuşkusuz vücudumuzun en büyük düşmanlarından ikisi alkol ve sigara. Nefes darlığı, kireçlenme, yağlanma gibi birçok rahatsızlığın önünü açan bu ikili birçok ölümcül hastalığa da davet çıkarıyor. Azaltarak bırakma fikriyle girdiğiniz bu sürecin sizler için ne kadar iyi olduğunu merdivenleri çıkarken yaşadığınız nefes darlığının azalmasından da anlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşamın altın anahtarlarından biri. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı hem kilonuzu hem de sağlığınızı düzene sokacak en büyük etkenlerden biri. Lif, protein ve belirli miktarda aldığınız karbonhidratları düzenli bir beslenme programına alarak vücudunuza iyilikte bulunabilirsiniz.

Sosyal yaşantınızdan uzaklaşmayın

Özel hayatınızı ihmal etmeyin. Vücudunuzdan çok ruhunuza adeta terapi gibi gelen sosyal aktiviteler sizi depresyondan uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Özellikle sizi anlayan insanlarla yaptığınız sohbetler, paylaşımlar, stres kavramını unutturacak hobiler ve katılacağınız keyifli etkinlikler hayatınızın kalitesini arttırmada yardımcı olacaktır.